2009-01-16

Ar solidarumas - vienos krypties eismas?

Dar karteli griztant prie duju karo, atominiu elektriniu, bei isispareigojimu ES temos...

Taigi. Slovakai vistik uzkure savo atomine. Na ir garbe jiems.
Jie labai negraziai pasielge? Pazeide susitarimus? Gal.

Bet imho zmones, kurie uzsispyre aiskina apie tai, kad susitarus reikia truks plys laikytis sutarties, stengiasi nematyti bendro vaizdo ir ydu sistemoje...
Taip, reikia laikytis sutarciu. Taip, tai butina, nes jei sutarciu nesilaikoma , jos tampa (tuoletiniu) popierium.

BET.

"ES sutartine sistema" susideda is visos kruvos visokiu sutarciu (nekalbant apie isvedziojimus sukurtus ES teismu). Ir jos visos remiasi tam tikrais fundamentaliais (baziniais) principais is kuriu mums siuo atveju yra idomus solidarumo principas.

Apie solidaruma kalbet populiaru. Dabar va per sita krize tapo madinga samprotaut apie toki dalyka kaip "ES energetinis solidarumas" (anksciau buvo koncentruojamasi i energetini sauguma). Energetinis solidarumas zinoma gerai (jei ash teisingai suprantu sios savokos turini). Beda ta, kad viena vertus - tas energetinis solidarumas nera kazkas atskiro, o tiesiog bendro solidarumo dalis, o kita vertus - kaip ir su labai daug ivairiu dalyku: lazda turi du galus.

Solidarumas visada turi "judeti" abiem kryptim. Tuo tarpu dabartiniu metu ES senosios-didziosios valstybes tikisi, kad naujosios-mazosios solidarizuosis su jomis - kas ju nuomone reiskia, kad visur ir visada pritars. Tuo tarpu, solidarizuotis su tomis mazosiomis-naujosiomis pacios jos nemato jokio poreikio (cia nepaisant visokiu graziu kalbu ir lozungu).

Menu per bene Afganistano konflikta (??? ar Irako... nepamenu dabar jau) J.Chirac'as leido sau pakankamai grieztai pasisakyt apie tai, kad kai kam reiketu patylet (turedamas omeny ES naujokes, kurios skirtingai nuo Prancuzijos reiske parama JAV kariniam "projektui"). Ojojoj koks blogas Chirac'as? Vargu bau. Jis tiesiog garsiai pasake tai ko kitiems neleidzia apsimestinis politkorektiskumas - tos naujosios-mazosios turetu klausyt senuju-didziuju ir neissisokinet, o daryt kas sakoma. Solidarumas turi buti TOKS.

Ir, atvirai sakant, man Prancuzija kelia maziausiai problemu: jie rupinasi savo interesais ir tiek (jau rasiau apie tai kalbedamas apie piratus). Jei tu interesu vardan reikia tartis ir vaidinti begaline meile Rusijai - jie tarsis ir vaidins.

Man daug labiau nepatinka pvz. tokia Vokietija, kuriai nuo Antrojo pasaulinio ivarytas toks kompleksas, kad net nejuokinga. Tas jiems (Vokietijos valstybei ir visai vokieciu tautai) idiegtas kompleksas tiek stiprus, kad jie ne tik be muilo sulystu Rusijai kur nesueina bijodami kad pastaroji (tiksliau matyt jos vadai) nemestu jiems agresoriu-fasistu kaltinimo, bet ir nepastebes jokiu blogu dalyku jei tai susije su rytu tovarishchiais (apie Schrederi nesikartosiu). Imho Vokietija yra labiausiai finliandizuota valstybe dabartineje Europoje.

Taigis.
O jei tokia Vokietija tiesdama su Rusija visokius zydrus vamzdzius skersai-isilgai Baltijos juros yra dejus ant Baltijos saliu ir visai net nesivargina isiklausyti i ju (t.y. musu) nuomone (taigi apie joki solidaruma kalba neina), tai kodel tada Lietuva (ar jei norit Slovakija, Bulgarija, dar-kas-nors) turetu vadovautis kazkokiu "solidarumu", "bendrais interesais" ar kazkokiokia ten viena konkrecia sutartimi, jei visa sistema principiniame-ideologiniame lygyje "slubuoja"?

Klausimas retorinis. Tik va atsakymas i ji mums yra itin svarbus praktiskai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą