2008-08-25

Taskai ant tasku ant "i"

Smagu isties, kai zmones masto patys ir desto mintis argumentuotai.
Siuo atveju as apie V.Volovoj straipsni Delfyje http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/article.php?id=18292643 kuri isties su malonumu perskaiciau.
Kita vertus, manau, parasius toki straipsni galima tiketis, kad bus norinciu polemizuot. Tai va, ash sau leisiu nesutikt su kai kuriais autoriaus teiginiais - mano nuomone is didelio noro pasirodyti "objektyviu" jis tiesiog pasirinktinai ignoruoja kai kurias aplinkybes.

Bet paeiliui...

Belieka pritarti, kad konflikta (juo labiau jo pasekmes) dar gerokai per anksti vertinti. Ir ash net nesu tikras ar mes busime pajegus ta daryti praejus ir desimciai metu. Nes galimos implikacijos gali buti labai jau toli siekiancios...

Kosovas ir P.Osetija.
Keistas autoriaus noras ignoruoti skirtumus tarp vienos ir kitos situacijos. Panasumu (ir labai dideliu) zinoma yra:
Ir vienu ir kitu atveju ta pati tarptautines teises principu kolizija: kas svarbiau - tautu apsisprendimas ar valstybiu teritorinis nelieciamumas.
Taip, paraleles tarp Serbijos bombardavimo ir Gruzijos galima rasti. Taip, JAV, kaip ir Rusija is esmes igyvendino savo interesus ir morales ir demokratijos idelai, jei cia kuo ir deti, tai jie ne pirmoj vietoj. Abieju imperializmas matyt tiek pat blogas.
BET. Apsimesti, kad skirtumu nera - kvaila.
Kosovas norejo nuosavos valstybes (kad imho nelogiska, bet cia daina ne apie tai), P.Osetija, nepaisant tusciu deklaraciju - ne. Jie "nori" "prisijungt" prie Rusijos.
Kosovo problema (gerai ar blogai) buvo realiai sprendziama - P.Osetijos, ne. Rusija samoningai stengesi palaikyti ta abejotina situacija. Ir iki siol ta gan sekmingai pavyko daryti - idomu, kaip bus dabar.
Nors Rusijos interesas susidariusioj situacijoj nera visai aiskus (t.y. neatrodo, kad ji isties noretu prisijungt ta P.Osetija), taciau pasu isdalinimas akivaizdziai rodo jos nora itakoti Gruzija. O taip vertinant P.Osetijos galutinis atsiskyrimas nuo Gruzijos ir prisijungimas prie Rusijos pastarajai nera pageidaujamas.
Apie realios P.Osetijos nepriklausomybes vizija jau pasisakiau - Rusija pati pirmoji tokiu norus "nugesintu" (kadangi tai sukeltu realu pavoju pacios Rusijos teritoriniam vientisumui).

Kita vertus... Isties idomus klausimas ar dabar susiklosciusioj situcijoj Rusija pripazins P.Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybe. V.Volovoj (ir kiti politologai) mano kad taip. As nesu tuo toks tikras. Jei tai bus padaryta, tai turesime isties matyt primasias po TSRS sugriuvimo aiskiai satelitines Rusijos valstybes, be jokios nuosavos politikos (Baltarusija nepaisant savo priklausomybes nuo Rusijos vis tiek dar laikas nuo laiko shakojasi ir gina savo pozicijas nuo tos pacios Rusijos).


Kalbos apie dvejopus standartus yra grazios - ypac, kai ju taikyma gali primesti oponentui. Bet siuo atveju to nera - situacija perdaug skiriasi, kad tarp Kosovo ir P.Osetijos deti lygybes zenkla.

Kalbant apie tai kad "Gruzija pradeda ir pralaimi"... tenka pripazinti, kad ash irgi vis sau uzduodu klausima kodel Gruzija isiverze i ta P.Osetija. Kad rusai puls "ginti" jos buvo kaip ir akivaizdu (ten juk faktiskai Rusijos teritorija, kai 90 proc. gyventoju jos pilieciai, neklabant apie visa kita, ka nurodo V.Volovoj). Taip pat buvo akivaizdu, kad vakarai niekuo nepades (apart paplepsejimu). Manyti, kad Saakashvilis toks naivus ir to nesuprato, pasikliove "avosj"... na gal. Nors as tokia galimybe vertinu skeptiskai.
Tai kodel tada?
Kol kam man vienintelis realus variantas atrodo butent siekis isjudinti ta susidarusia "isaldyto konflikto" situacija, nes ji yra Gruzijai blogesne netgi nei teritorijos praradimas. Nemanau, kad Gruzijos oficialus asmenys kada nors ta pripazins, bet akivaizdu, kad Gruzijai jau geriau, kad tas teritorijas prisijungtu Rusija ir be sito balasto Gruzija galetu integruotis i NATO ir ES (o tu teritoriju klausimas liktu amzinas priekaistas Rusijai, kuri galima naudoti kaip spaudima bet kokiose derybose bet kokiu klausimu - ir net nebutinai su Rusija (ir isties netgi labiau butent su vakarais !!!)). Paskutini sakini siulau dar karta perskaityt ir isigilint i Gruzijai atsiveriancias galimybes.

Juolab, kad kaip pazymi pats V.Volovoj, vakaru, o ypac Europos Sajungos pozicija labai silpna. Ir deka "ypatingu" tokiu ES saliu, kaip Prancuzija ar Vokietija rysiu su Rusija, ji toliau silpneja (kodel Rusija pajegi jas vedziot it marionetes taip, kaip jai patinka, tema idomi, bet matyt kitam pokalbiui). Vienintelis budas ta ES priversti kazka isties daryti kas ne visai atitiktu Rusijos interesus yra suspausti jos brangenybes spaustuvais.

Del propagandinio karo galima matyt pasakyt tai, kad zinoma Lietuvoje pateikiama informacija tendencingai. Tas normalu. Manau kam nors uzpuolus Lietuva ji butu pateikiama dar tendencingiau (bent jau taip rodo 1990-91 pavyzdziai). Kita vertus... Saltojo Karo metais vakaru ziniasklaidoje pateikiama informacija apie zmogaus teisiu pazeidinejimas TSRS, disidentu persekiojima, psichuskes etc etc etc buvo labai tendencinga. Na ir ka?


Del kariniu dalyku - galimos Gruzinu taktikos ar ten ginkluotes ypatumu gal ash nepasisakinesiu - nesijauchiu pakankamai zinantis situacija. Nors V.Volovoj akivaizdu irgi nelabai zino apie ka kalba, bet nepaisant to sekmingai pumpuoja emocijas :)
Dvigubi standartai, sakote? :DDD


Beje, posakis "karas - politikos tasa" mazumele atgyvenes, imho. Dabartiniu metu karas - tiesiog viena politikos priemoniu... ir tiek.


Tai gal tiek siam kartui.

1 komentaras:

  1. Tiesa sakant tame Vodovoj straipsnyje yra per daug netikslumu, kad laikyti ji tvarkingai argumentuotu: pvz Yra oficialus HRW pranesimas apie aukas - keliasdesimt zuvusiu, keli simtai suzeistu. Jeigu su tuo "GRAD" , kuris nusluoja 20 Ha plota, pasak straipsnio autoriaus, gruzinai butu tikrai "sventine" osetinus, auku butu zymiai zymiai daugiau.

    AtsakytiPanaikinti